بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 21 آبان‌ماه سال 1389
 
دیگر وقت آن رسیده که تمام آنتن های تلویزیون را از پشت بام ها جمع کنید و به جای آنها خود را با یکی از انواع اینترنت های پر سرعتی که توسط شرکت های اینترنتی ارائه می شوند به دنیا متصل کنید.با تکنولوژی روز دنیا همراه شوید و بدون نیاز به سیم و سیم کشی روبه روی مانیتور کامپیوتر خانگی یا لپ تاپ تان بنشینید و برنامه مورد علاقه خود را از طریق اینترنت ببینید. تلویزیون اینترنتی سیستمی جدید برای دریافت کانال های تلویزیونی و سایت های گوناگون از طریق شبکه اینترنت است.

با این تکنولوژی نحوه استفاده از برنامه های تلویزیون تا حد زیادی متحول می شود.این سیستم به نامIPTV(Internet Protocol Television) پروتکل تلویزیون اینترنتی معروف است و تنها از طریق تلویزیون های دیجیتال دریافت می شود.در این سیستم به جای ارسال سیگنال های رادیویی و ماهواره ای در فرمت تلویزیون های کابلی، سیگنال های مربوطه روی شبکه اینترنت پهن باند ارسال می شود. IPTV یا تلویزیون اینترنتی همانند تلویزیون های معمولی است با این تفاوت که به شبکه جهانی اینترنت نیز متصل می شود.کاربران می توانند صفحات Internet TV را از طریق صفحات تلویزیون یا صفحات مونیتور کامپیوتر یا روی صفحات نمایشگر تلفن همراه یا iPod دریافت کنند.چگونگی عملکرد تلویزیون های اینترنتی مانند روش های معمول ارسال سیگنال روی آنتن یا کابل است تنها تفاوت آن در ارسال این سیگنال ها در قالب اطلاعات روی شبکه اینترنت به عنوان داده می باشد.

به عبارتی تمامی برنامه های تهیه شده برای تلویزیون در شبکه اینترنت قرار می گیرد و قابل دستیابی از طریق کاربر است. کاربران با استفاده از این تکنولوژی نه تنها می توانند مطابق میل خود برنامه ای را انتخاب کنند بلکه با تعیین زمان مناسب، بیشترین استفاده را از آن ببرند.بدیهی است که پخش هر یک از برنامه های تلویزیونی جدول زمانی مشخصی دارد البته در زمان بندی پخش برنامه ها جنبه ها و شرایط گوناگونی لحاظ می شود مثلا برای گروه های سنی متفاوت، زمان پخش برنامه ها متفاوت است و به همین منوال برنامه های خبری، علمی، فرهنگی، خانوادگی، مستند و...مستلزم برنامه زمان بندی مناسب است ولی همه افراد نمی توانند از برنامه های دلخواه خود استفاده کنند.
تلویزیون اینترنتی کاربران را از محدوده زمانی مشخص می رهاند افراد می توانند با اطمینان از اینکه برنامه مورد علاقه شان را از دست نمی دهند از طریق تلویزیون خود به شبکه اینترنت وصل شده و برنامه مورد نظر خود را انتخاب کرده و آن را مشاهده کنند حتی می توانند قسمت هایی از آن را چندین بار ببینند یا از دیدن بخش هایی از آن صرف نظر کنند. کاربرد تلویزیون های اینترنتی به دو صورت است: ابتدا روش معمول یا اصطلاحا سنتی استفاده از تلویزیون که همان پخش زنده یا مستقیم برنامه ها از شبکه های گوناگون می باشد و روش دیگر اتصال به شبکه اینترنت و جست وجوی موارد خاص و سپس دانلود برنامه برای دیدن روی صفحه نمایشگر تلویزیون.به عنوان مثال کاربری می خواهد برنامه ای خاص را از برنامه های تلویزیون رسمی آرژانتین ببیند ابتدا به اینترنت وصل شده و سپس کشور آرژانتین را جست وجو می کند و کانال های مربرطه را چک کرده و گزینه مورد نظر خود را می یابد و در نهایت از طریق تلویزیون خود برنامه مورد نظر را می بیند.هدف از طراحی این سیستم ایجاد محیطی مناسب برای پاسخ به درخواست های کاربر اعم از دریافت تصویر، فیلم و متن است.
با این سیستم تمامی اطلاعات و اخباری که از طریق شبکه اینترنت دریافت می شود از طریق شبکه تلویزیون قابل دستیابی است.این شیوه جدید تحولی در مراکز آموزشی و دانشگاهی نیز ایجاد خواهد کرد.کاربرانی که سرویس های آموزش از راه دور دریافت می کنند از طریق تلویزیون خود می توانند مطالب ارائه شده را در زمان های مقتضی دریافت کنند.وب سایت هایی مانند wwiTV نمونه ای از وب سایت هایی است که لیستی از شبکه های قابل پخش در تلویزیون ارائه می دهد و کاربر با جست وجو در این گونه وب سایت ها که یقیناً بر تعداد آنها افزوده خواهد شد، می تواند فیلم یا برنامه های مورد نظر خود را در تلویزیون ببیند. با گسترش این فناوری، تلویزیون های اینترنتی به زودی جایگزین DVDهای موجود خواهند شد.از طرفی نگرانی تولیدکنندگان فیلم های سینمایی از جهت تکثیر و پخش زود هنگام و غیر قانونی فیلم هایشان برطرف می شود.هر روزه با پدید آمدن تکنولوژی های جدید، دسترسی به اطلاعات و اخبار آسان تر می شود و سرگرمی ها و گذران اوقات فراغت معنایی دیگر می یابد.دریافت اطلاعات و اخباری که تاکنون از طریق کامپیوتر میسر بود، با استفاده از این سیستم به راحتی از تلویزیون قابل دریافت است.تلویزیون های اینترنتی در شیوه بازی های کامپیوتری نیز تاثیر خواهند گذاشت، با اتصال به اینترنت کاربران می توانند بازی های گوناگونی را جست وجو کرده و به صورت منفرد یا چندتایی با یکدیگر رقابت کنند.

با این سرویس ارتباط با مراکزی که خدمات ویژه ای ارائه می دهند آسان تر می گردد.مراکزی مانند: اورژانس، بیمارستان، مراکز پرستاری، آتش نشانی، پلیس، بانک یا حتی خرید وسایل و ابزاری که تبلیغات آن در شبکه موجود است از طریق تلویزیون امکان پذیر می شود.پیش بینی می شود این سیستم تا اواخر قرن ۲۱ در سراسر دنیا فراگیر شود به عنوان نمونه این سیستم با نام BBC iPlayer در کشور انگلستان و با نام Hulu در محدوده کشور آمریکا مورد استفاده کاربران متقاضی قرار گرفته است. در حال حاضر کشورهای آسیایی مانند مالزی، سریلانکا، پاکستان، چین و قزاقستان و به ویژه هندوستان استقبال فراوانی از آن کرده اند.کشور روسیه نیز در به کارگیری این سیستم برنامه های قابل توجهی ارائه داده است.کشورهای اروپایی استاندارد HbbTVا (Hybrid Broadcast Broadband TV) را طرح کرده اند که اتحادیه ای متشکل از شرکت های مرتبط با این صنعت مانند Astra Ses، Humax، فیلیپس و شرکت نرم افزاری ANT است که دستورالعمل ها و استانداردهایی در جهت استفاده از پهنای باند به کار رفته در تلویزیون های دیجیتالی اینترنتی تدوین می کند. در این سیستم از نرم افزارهای گوناگونی به منظور سهولت کار و دسترسی آسان تر به اطلاعات استفاده می شود.برای بارگذاری یا دانلود داده هایی مانند فیلم ها یا برنامه های گوناگون، از نرم افزارهایی مانند Adobe Flash Player استفاده می شود.برای جلوگیری از کپی های غیر مجاز، از نرم افزارهایی مانندSky Player ساخت شرکت مایکروسافت استفاده می گردد.
همچنین از ساختاری مانند کنسول های بازی Xbox ۳۶۰،Wii و PlayStation ۳ استفاده شده است. تلویزیون های اینترنتی دارای سیستم عامل مخصوص به خود هستند که مانند Windows Media Player درwindows ۷ است.تلویزیون های اینترنتی مانند تلفن های همراه، سیستم عاملی دارند که مانند دیگر سیستم های عامل از لحاظ نحوه انجام عملیات گوناگون دارای ویژگی های منحصربه فردی است و در عین حال شباهت هایی نیز با دیگر سیستم های عامل دارد.سیستم های عامل تلفن های همراه مانند آیفون و آی پاد لمسی، نوکیا N۹۶، سونی اریکسون C۹۰۵ شباهت و سازگاری زیادی با سیستم عامل تلویزیون های اینترنتی دارد. اولین نکته در استفاده از تلویزیون اینترنتی پهنای باند است.

در واقع اینترنت مانند بزرگراه و اطلاعات به مانند اتومبیل های درون آن است. اگر یک اتومبیل در این بزرگراه باشد سرعت آن بسیار بالا خواهد بود و بدیهی است که با افزایش تعداد اتومبیل ها و ترافیک ایجاد شده سرعت کاهش می یابد.در اینترنت همچنین اتفاقی می افتد اگر تنها یک نفر از طریق تلویزیون اینترنتی فیلم یا برنامه ای را دانلود کند در مدت زمان کوتاهی این کار انجام می شود ولی اگر چندین نفر همزمان تصمیم به دانلود یک فیلم بگیرند، یقینا این کار با سرعت بسیار کمی انجام می شود. در این مقایسه اگر پهنای باند را تعداد خطوط بزرگراه فرض کنیم، کم بودن پهنای باند باعث ترافیک و سرعت پایین انتقال داده ها می گردد و پهنای باند وسیع موجب به حداقل رسیدن ترافیک و همچنین سرعت زیاد در انتقال داده های درخواستی می شود.نکته دوم در استفاده از تلویزیون اینترنتی، جست وجو و دریافت مجموعه ای از داده های صوتی و تصویری است.با این سیستم کاربر قادر است تا برنامه هایی را تماشا کند که به صورت زنده پخش می شود یا برنامه هایی که در سرور موجود است و برای دیدن آنها نیاز به ذخیره در حافظه نمی باشد. برای دسترسی به برنامه های گوناگون اعم از صوتی و تصویری مراحلی وجود دارد:
- داده های ویدئویی مورد نظر کاربر در سرور موجود باشد.
- هنگامی که کاربر، ویدئویی خاص را درخواست می کند باید در قسمت دستورات، گزینه Play یا Watchرا کلیک کند این درخواست به سرور فرستاده می شود و با پیغام تایید، ویدئو درخواستی قابل دیدن است.
- کاربر از جانب سرور پیغامی مبنی بر درست بودن داده های ارسالی دریافت می کند.یک برنامه پخش ویدئویی مانند Windows Media Player سیگنال های ارسالی از سرور را نمایش می دهد.
طبقه بندی:
ارسال توسط سعید
آرشیو مطالب
امکانات جانبی
blogskin
(function (i, s, o, g, r, a, m) { i['GoogleAnalyticsObject'] = r; i[r] = i[r] || function () { (i[r].q = i[r].q || []).push(arguments) }, i[r].l = 1 * new Date(); a = s.createElement(o), m = s.getElementsByTagName(o)[0]; a.async = 1; a.src = g; m.parentNode.insertBefore(a, m) })(window, document, 'script', '//www.google-analytics.com/analytics.js', 'ga'); ga('create', 'UA-40870092-3', 'auto'); ga('send', 'pageview');